CROSS trénink
Funkční kruhový trénink

Funkční CROSS  je hit posledních sezón. Těží ze základů, na kterých sportovci staví už od nepaměti. Zatímco v posilovně jsou cviky zaměřené na konkrétní svalové skupiny, CROSS trénink je zacílen na kondiční trénink, neboli cviky posilující celkovou fyzickou zdatnost.

Nesnažíme se tvrdit, že CROSS trénink je lepší než klasická posilovna. Každému podle jeho gusta. Jen je třeba pochopit, v čem je toto cvičení jiné. Například v posilovně se sice také cvičí kruhové tréninky a je tam několik stanovišť, ale po každém následuje odpočinek. U CROSS tréninku se cvičí nejčastěji v kuse a na čas všechna stanoviště. Oproti posilovně není také potřeba žádných posilovacích strojů. Nejvíce zpočátku převažují klasické cviky se zátěží vlastního těla (kliky, angličáky, sedy lehy atd.). Hojně se také používají činky, kettlebelly, medicimbály nebo třeba švihadlo a další. Vždy se ale přísně dbá na správnou techniku! Jak začít nebo více o CROSS tréninku pro začátečníky se dočtete níže.

 

Jak začít

Snadno! CROSS trénink je totiž cvičením, které je opravdu určeno pro všechny bez rozdílu věku a pohlaví. Stačí přijít k nám (nebo do jiné tělocvičny) a vzít si sportovní obuv, sportovní oblečení, ručník, lahev s vodou a pozitivní přístup.

Z prvních cvičení nemusíte mít opravdu strach. Nejprve se naučíme všechny základní CROSS tréninkové pohyby, na kterých budeme později dále stavět. Cílem je seznámení se se správnou technikou jednotlivých cviků a pohybů. Záleží především na tom, abyste ze cvičení měli radost a aby se cvičení pro vás stalo stabilní a trvalou součástí života.

Kdy si přijít zacvičit nejlépe zjistíte v našem rezervačním systému.

 

Pro začátečníky

Je velmi důležité, abyste se nejprve naučili a zažili si všechny základní CROSS trénink pohyby, na kterých budete později v době, kdy se vaše kondice a schopnosti zvýší, dále stavět. Buďte trpěliví, cvičit poctivě základy se vám vyplatí!

V úvodu, ale i později, jde především o vyvážený rozvoj základních fyzických dovedností. Kardiorespirační vytrvalost, výdrž, síla, pružnost, výbušnost, rychlost, koordinace, hbitost, rovnováha, přesnost. CROSS trénink využívá kombinace funkčních cviků, které vychází z přirozených pohybů lidského těla a kombinují prvky běžecké, gymnastické a vzpěračské. Cílem je rozvoj kondice tak, aby tělo bylo funkční opravdu po všech stránkách.

Cvičební hodina může vypadat zpravidla takto:


Cílem první fáze cvičení je základní protažení, zahřátí a prokrvení organismu tak, aby bylo připravené na vlastní cvičení.


V další fázi může proběhnout nácvik techniky. U začátečníků jde například o dřep, mrtvý tah, klik, přítah a další základní techniky. Je třeba odstranit zlozvyky, aby nedocházelo ke zranění.


Většinou následuje vlastní intenzivní cvičení (WOD - Workout of the Day). Toto cvičení je sestaveno vždy s určitým cílem a je buďto sledován počet opakování nebo čas. Jeden nebo druhý způsob umožňuje také snadné měření pokroků cvičence. Vše ale probíhá při přísném dodržování správné techniky.

 

Pro pokročilé

Cvičení pro pokročilé jsou určeny těm, kterým již lekce pro začátečníky neposkytují dostatečnou výzvu a zátěž. Každému novému cvičenci se však obecně doporučuje, aby si nejprve vyzkoušel alespoň několik lekcí základů, především kvůli správné technice.

Naučte se nové cviky a ty co už znáte, cvičte s větší obtížností a intenzitou. Poté co zvládnete například dvojskoky přes švihadlo, shyby na hrazdě nebo špičky k hrazdě, pusťte se postupně třeba do základů vzpírání nebo práce s gymnastickými kruhy.

Máte-li svůj tréninkový plán, nebo vám vyhovuje více osobní přístup, můžete si samozřejmě domluvit individuální cvičení (viz ceník).

 

Mobilizační cvičení

Mobilizační cvičení patří mezi ty nejdůležitější. Může zcela zásadním způsobem ovlivnit zdraví jakéhokoli běžného cvičence, kterému mohou jednoduchou formou pomoci i s chronickými a dlouhotrvajícími problémy se zády, končetinami a vůbec hybností jako takovou.

Jedná se o specializované lekce zaměřené na pružnost a správné držení těla. Mobilizační techniky jsou naprostým základem pro jakéhokoli cvičence, kterému pomáhají jak v regeneraci, tak v dosažení potřebného rozsahu pro správnou techniku prováděných cviků.

Tyto lekce slouží i jako diagnostický prostředek chyb ve správných pohybových návycích a mohou ušetřit celou řadu zdravotních problémů v dalším životě. To vše tak, abyste byli schopni si sami provádět základní údržbu těla jak v rámci běžného cvičení, tak i mimo něj.

Dále také Rekondiční posilovací cvičení pro zdraví.

 

Strava

Strava, stejně jako cvičení, by nám měla život usnadnit, nikoli komplikovat. Je třeba ale zmínit fakt, že poskytuje základ pro lidské zdraví, které pak fitness režim pouze rozvíjí. Je mnoho směrů, kterými se může výživa ve sportu vyvíjet a každý člověk si musí najít ten svůj, který mu nejvíce odpovídá.

V každém případě správná strava dokáže udělat divy. Dokáže zlepšit spánek, odbourat bolesti hlavy, zlepšit pleť, zlepšit sportovní výkony a vlastně i celkově zlepšit náladu a psychický stav člověka. A nejen u CROSS tréninku, ale i u jakéhokoli jiného sportovního odvětví je výživa základním stavebním prvkem.

Faktem ale zůstává, že jde o individuální záležitost a nelze žádná pravidla zobecňovat.

Více sestavení jídelníčku na míru.

 


 
 

» nahoru

 
 


rezervovat


+420 733 599 329
+420 732 889 904


info@crossfight.cz


Dukelská 14/4, Bruntál, 792 01


www.crossfight.cz

 

© CrossFight, Jitka Svačinková, Dukelská 14/4, Bruntál